ucretsizkargoiconTÜM TÜRKİYE’YE ÜCRETSİZ KARGO
mobilucretsizkargoTÜM TÜRKİYE’YE ÜCRETSİZ KARGO
sidebaricon

5 Adımda Klima Seçimi

Klima Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli? 

İklimlendirme ürünleri ile her mevsimi tadında yaşamanız mümkün. Klima seçimi yaparken ilk olarak tipine karar vermelisiniz. Kullanacağınız ortama ve ihtiyacınıza göre değişiklik gösteren modeller, ev veya ofisinize değer katacaktır.
 

1. Klima Tipi

Duvar tipi, split, salon tipi ve mobil portatif klima olarak üçe ayrılan Klima Çeşitleri, kullanım alanlarına göre değişiklik gösteriyor. Duvar Tipi Klimalar, iç ve dış ünite olarak iki parçadan oluşmaktadır. Soğutma ve ısıtma işlemi için mekandaki havayı çekerler ve mevsime göre sıcak veya soğuk üfleme işlemi yapar. 

Salon Tipi Klimalar, genellikle ofisler veya büyük metrekareli evler için tercih edilir. Mekan içerisinde istediğiniz yere koyabileceğiniz, herhangi bir pencereye ihtiyaç duymayan bu modeller, yüksek güç isteyen müşterilerin tercihi oluyor. 

Mobil Portatif Klimalar, son yıllarda çıkmış klima ürünlerinden biridir. Daha düşük metrekareye sahip olan yapılarda tercih edilen bu tip ürünler, taşınabilir özellikleri ile dikkat çekiyor. Her odaya götürebileceğiniz, herhangi bir pencere bağlantısı olmayan bu ürün kolay kullanımı ile dikkat çekiyor.  
 

2. Klima Kapasitesi ve BTU

Hangi tip klimayı tercih edeceğinizi belirledikten sonra sıra kapasite ve BTU seçimini belirlemeye geldi. Klima seçiminde önemli bir detay olan bu aşama, kullanım alanınız ile doğru orantılı ilerliyor. Kapasite seçiminde dikkat edeceğiniz noktalar olan ortamdaki kişi sayısı, mekanda kaç adet pencere olduğu, mekanın kuzey/güney cephelerinden hangisine baktığı, güneş ışınlarını alma derecesi, evin kaçıncı katta olduğu, hatta yaşanılan coğrafi bölge bile klima seçiminde önemli kriterler arasında yer alıyor.
Bu aşamanın önemli bir noktası olan BTU hesaplaması da coğrafi bölgelere göre belirlenmektedir. Bu da işinizi bir nebze daha da kolaylaştırıyor. 

• Marmara Bölgesi: 385
• İç Anadolu Bölgesi: 346
• Ege Bölgesi: 423
• Akdeniz Bölgesi: 445
• Karadeniz Bölgesi: 385
• Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 462
• Doğu Anadolu Bölgesi: 308
 

3. Enerji Verimliliği

Klimalar gün boyunca çalışabilme özelliğine sahip olan beyaz eşyalardan bir tanesidir. Kapasite ve BTU değerini seçtikten sonra sizler için önemli olan enerji verimliliği elektrik faturalarınızın önemli etki ölçütlerinden biri oluyor. Klimalarda maksimum enerji verimliliği sınıfları vardır. Elbette A sınıfı tercihini yapmanız sizin için en ekonomik seçenek olacaktır.

Bir de Inverter teknolojisi bulunmaktadır. Bu teknoloji, odanızın sıcaklığına göre çalışmaktadır. Belirli bir sıcaklık derecesine ulaştığında kendini kapatan ve ortam derecesi düştüğünde tekrar çalışan bu ürünler, klimalarda en önemli tercih sebebi oluyor.  
 

4.Hijyen ve Ses

Hijyenik bir yaşam insanoğlunun önem verdiği detaylardan bir tanesidir. Yapacağınız klima tercihinde de hijyenin önemi çok büyük. Ionizer + teknolojisine sahip olan klimalar ile çok daha hijyenik bir havaya sahip olabilirsiniz.  

Klima Seçimi konusunda bir diğer önemli faktör olan ses, bulunduğunuz ortamın yaşanabilirliğini doğrudan etkilemektedir. Çok sesli çalışan bir klimanın vereceği rahatsızlık, ev sahiplerini rahatsız edebilir. Ses konusunda dikkat edeceğiniz özelliklerden dbA değeri seçiminizi yönlendiriyor. 
 

5.Konfor

Arçelik Ücretsiz Keşif Hizmetleri; klimayı kullanmak istediğiniz alan için kapasite hesaplamasını ve sizin için en uygun klima çeşidinin seçimini yapıyor, klimanın nereye monte edileceğini belirliyor. Siz de sitemizdeki tüm Arçelik Klima Modellerini inceleyebilir ve kolayca online siparişinizi verebilirsiniz.
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...