ucretsizkargoiconTÜM TÜRKİYE’YE ÜCRETSİZ KARGO
mobilucretsizkargoTÜM TÜRKİYE’YE ÜCRETSİZ KARGO
sidebaricon

Buharlı Ütü Neden Su Akıtır?

Tarih: 02.01.2023 12:29
Buharlı Ütü Neden Su Akıtır?
Buharlı Ütü Neden Su Akıtır? Sorunun çözümü için neler yapılabilir?

Ütünüz Su Akıtıyorsa…

 

Kırışıklık açmada buharlı ütülerin yüksek performans sergilediği bir gerçek. Bununla birlikte, kimi zaman onlar, su sızdırma sorunuyla da gündeme gelebiliyor. Peki, Buharlı Ütü Neden Su Akıtır ve sorunun çözümü için neler yapılabilir?

 

 

Su Nereden Sızıyor?

 

Sorunun nedeni, suyun ütünün hangi kısmından sızdığına göre değişiklik gösterebilir. Su, genellikle tabandan ya da doldurma kapağından akar.

 

 

Su Kireci

 

Su kireci, tabandan su sızması sorununun yaygın sebeplerindendir.

Özellikle musluk suyu, zamanla buhar deliklerinin tıkanmasına neden olur. Bu ise su sızmasına yol açar.

 

 

Parfümlü Su Kullanımı

 

Tabandan sızan su kirliyse, bunun olası sebeplerinden biri, parfümlü sudur. Kokulu suyun, ütünüze zarar verebileceğini aklınızda bulundurun.

 

 

Buhar Püskürtme Fonksiyonunu Kullanma Sıklığı

 

Buhar püskürtmeyi sık aralıklarla yaptığınızda tabanda su birikecek, biriken su ise zaman içinde sızacaktır. Bunun önüne geçmek için buhar püskürtmeler arasında belli bir süre beklemeyi deneyin.

 

 

Doldurma Kapağını Düzgün Takmamak

 

Su, doldurma kapağından sızıyorsa bu, kapağın yerine tam olarak oturmadığının göstergesi olabilir. O yüzden, kullanım kılavuzunu inceleyerek, kapağın nasıl takılması gerektiğini öğrenmenizde yarar var.

 

 

Kireç Nasıl Temizlenir?

 

 

Buharlı Ütü Neden Su Akıtır öğrenmek, sorunun çözümü için neler yapılabileceği konusuna ışık tutacaktır.

Su sızmasının yaygın sebebi kireç olduğundan, kireçle nasıl mücadele edeceğinizi bilmeniz önem taşıyor. Buhar delikleri kireçlendiyse, temizlik için kürdan veya benzeri sivri uçlu bir nesneyle, deliklerdeki kireci dağıtın. Bu işlemi, kürdanın ucuna küçük bir pamuk veya bez parçası geçirip, bunu beyaz sirke ya da bulaşık deterjanı içeren suya batırdıktan sonra da yapabilirsiniz. Daha sonra su haznesinin yarıdan fazlasını suyla doldurup ütüyü en yüksek ısı ayarında çalıştırın. Aralıklarla buhar düğmesine basarak deliklerin kalan kireç ve deterjan/ sirke kalıntılarından da arınmasını sağlayın.

Kireç problemiyle etkili şekilde baş etmek için yeni nesil ütülerde kireç temizleme fonksiyonu yer almaktadır. Bu fonksiyonun belirli aralıklarla kullanılması, buhar deliklerinde kireç oluşumunu büyük ölçüde önler. Kullandığınız suyun kireç oranına bağlı olmakla birlikte, iki haftada bir kireç temizleme özelliğinin kullanılması, kireç sorununu engellemek için genellikle yeterli gelmektedir.

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...