ucretsizkargoiconTÜM TÜRKİYE’YE ÜCRETSİZ KARGO
mobilucretsizkargoTÜM TÜRKİYE’YE ÜCRETSİZ KARGO
sidebaricon

Derin Dondurucuda Neler Saklanır?

Tarih: 02.01.2023 12:44
Derin Dondurucuda Neler Saklanır?
Derin dondurucularda hangi gıdalar, hangi şartlar altında saklanabilir? Hangi gıdalar derin dondurucuda saklanmaya uygun değildir?

Neden Derin Dondurucu?

 

Derin dondurucular vasıtasıyla gıdaları aylarca taze tutma imkânı, para tasarrufu, zaman tasarrufu ve yılın her dönemi orijinal tattaki, doğal gıdaya ulaşabilmek anlamına geliyor.

Mevsiminde değilken yetişmesi için özel koşulların gerekli olması, gıdanın fiyatını arttırır. Dolayısıyla, gıdaları mevsimindeyken satın alıp, yılın diğer dönemleri için derin dondurucuda saklayarak önemli ölçüde para tasarrufu yapabilirsiniz. Bu yöntemle, orijinal lezzeti yılın her dönemi ulaşılabilir kılmanız da mümkün, zira mevsimi dışında yetişen gıdalar, lezzet konusunda beklenen performansı genellikle göstermemekte. Kendi dönemlerinde satın alınıp derin dondurucuda saklandıklarında, gıdaları her mevsim gerçek lezzetleriyle tüketebilirsiniz.

Mutfakta daha fazla hıza da derin dondurucu kullanımıyla ulaşmanız mümkün. Yiyecekleri yarı pişirip ya da pişirmeye hazır hale getirip derin dondurucuda saklayabilir, gerektiğinde çabucak servise hazırlayabilirsiniz.

Peki, Derin Dondurucuda Neler Saklanırve saklama işlemi hangi koşullarda gerçekleştirilmeli?

 

 

Hangi Gıdalar Nasıl Saklanmalı?

 

Elbette, birçok gıdayı derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Burada, sık kullanılan yiyeceklerden bahsedilecektir.

Yılın her dönemi mutfakta olması gerektiği için domates, derin dondurucuda en çok muhafaza edilen yiyeceklerin başında geliyor. Domatesi kendi lezzetiyle kışa da saklamak için püre haline getirip veya doğrayarak çiğ halde derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Çiğ patlıcan düşük sıcaklıktan olumsuz etkilenecektir. O yüzden patlıcanı derin dondurucuya yerleştirmeden önce kızartın ya da közleyin. Yeşil yapraklı sebzeleri de doğrudan derin dondurucuya koymak pörsümeye neden olabilir. Bunları, üzerine zeytinyağı döktükten sonra derin dondurucuya yerleştirin.

Meyveleri derin dondurucuya, çekirdeklerini çıkarıp, dilimledikten sonra koymalısınız. Derin dondurucuda en çok saklanan diğer gıdalardan bezelyeyi, haşlayarak veya çiğ halde saklayabilirsiniz. Süt mısırı, taneleri ayıklayıp haşlayarak derin dondurucuya yerleştirin. Bamyayı ise limonlu suda bekletip domatesle kavurarak ya da çiğ halde derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Gerektiğinde hızlıca pişirebilmek için çiğ hamuru da derin dondurucuda muhafaza etmek mümkün. Hamuru, birkaç kat streç filme sararak saklayın.

 

 

Hangi Gıdalar Derin Dondurucuda Saklanmamalı?

 

 

Derin Dondurucuda Neler Saklanır sorusu, derin dondurucuda tutulmaması gereken gıdalar konusunu da gündeme getirmekte.

Doğrudan tüketeceğiniz süt ve süt ürünlerini derin dondurucuya koymayın. Çok düşük sıcaklık bu ürünlerin yapısını değiştirebilir. Ancak tarif içinde kullanacağız sütü ve süt ürünlerini derin dondurucuda saklamak sorun yaratmayacaktır.

 

Kabuklu çiğ yumurtayı da derin dondurucuda saklamayın. Çok düşük sıcaklıktayken sıvı haldeki yumurta genleşip, kabuğu kırabilir. Konserve yiyeceklerde de benzer tehlike söz konusu. Konserve içindeki su, düşük sıcaklıkta genleşerek, ambalajın patlamasına neden olabilir.

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...