ucretsizkargoiconTÜM TÜRKİYE’YE ÜCRETSİZ KARGO
mobilucretsizkargoTÜM TÜRKİYE’YE ÜCRETSİZ KARGO
sidebaricon

Hangi Kombi Alınmalı?

Tarih: 02.01.2023 12:40
Hangi Kombi Alınmalı?
Kombi için satın alma kararı vermeden önce kombi çeşitlerini öğrenmeli ve hangi ısınma kapasitesine ihtiyaç duyulduğunu saptamalısınız.

Doğru Kombi Seçimi Nasıl Yapılır?

 

 

Hangi Kombiyi Almalıyım sorusuna cevap ararken öncelikle kombi türlerini tanımalı, sonra ne kadarlık bir ısınma kapasitesine ihtiyaç duyduğunuzu belirlemelisiniz.

Bacalı, hermetik ve yoğuşmalı olmak üzere üç farklı kombi çeşidinden bahsetmek mümkün.

Bacalı Kombi

Konvansiyonel çalışma sistemine sahip bu türler, gazı yakarak enerjiye çevirir. Atık gaz ise baca vasıtasıyla dışarı atılır.

Hermetik Kombi

Hermetik kombilerde çalışma sistemi, bacalı olanlara benzer. Fakat bunlarda yanmayı sağlayacak hava, bir fan yardımıyla dışarıdan temin edilir. Yanma sonrası oluşan atık gaz da aynı düzenekle dış atmosfere atılır. Bunların, bacalı kombilere kıyasla daha güvenli bir kullanım sağladığı söylenebilir.

Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı kombiler, son yılların en çok tercih edilenlerinden. Bunlarda atık gaz sıcaklığı düşürülerek yanma sonucu oluşan su buharı, suya dönüştürülür ve bu su, radyatörlere iletilir. Yoğuşmalı kombiler diğer türlere göre çok daha verimli şekilde çalışmaktadır.

 

 

Kombi Kapasitesi Nasıl Belirlenir?

 

Hangi ısıtma kapasitesinin ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayabildiği, satın alma kararını belirleyecek en önemli etken.

Günümüzde kombiler için üç farklı kapasite söz konusu: 20000 kcal/ h, 26000 kcal/h ve 30000 kcal/h. Bunlar arasında seçim yaparken değerlendireceğiniz kriterler; alan genişliği, alanın bulunduğu cephe ve kat ile alandaki ısı izolasyonu durumudur.

Alanın Genişliği

Basitçe, mekânın hacmi arttıkça, gerek duyulacak ısıtma kapasitesi de artar, denilebilir. Diğer şartların etkisi göz önüne alınmazsa;

160 metrekare ve altı genişlikler için 20000 kcal/h,

160 metrekare ve 200 metrekare arasındaki genişlikler için 26000 kcal/h,

200 metrekare ve üzeri genişlikler için ise 30000 kcal/h kapasiteye sahip cihazlar tercih edilmeli denilebilir.

Alanın Bulunduğu Cephe

Alanın güneş enerjisinden ne oranda faydalandığını da göz önüne almalısınız.

Kuzey yönünde konumlanan alanlarda ısı ihtiyacı, güney yönündekilere kıyasla daha fazladır.

Alanın Bulunduğu Yükseklik

Eviniz yüksek bir kattaysa, soğuk havaya daha fazla maruz kalıyordur. Bu da yüksek bir ısıtma kapasitesi ihtiyacı anlamına geliyor.

Alandaki Isı Yalıtım Durumu

Hangi Kombiyi Almalıyım sorusu, ortamdaki izolasyon durumunu da göz önüne almayı gerektiriyor. İyi bir ısı yalıtımı, kombide çok yüksek ısıtma kapasitesini gereksiz kılar.

Yukarıda bahsi geçen tüm bu hususların etkilerini birlikte ve doğru değerlendirme işini uzmanlara bırakın. Doğru bir analiz, iyi bir mühendislik çalışmasıyla mümkün.

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...