ucretsizkargoiconTÜM TÜRKİYE’YE ÜCRETSİZ KARGO
mobilucretsizkargoTÜM TÜRKİYE’YE ÜCRETSİZ KARGO
sidebaricon

Termosifon Nasıl Kullanılmalı?

Tarih: 02.01.2023 12:30
Termosifon Nasıl Kullanılmalı?
Sıcak suya kısa sürede ulaşma konforunu kesintisiz kılmak için kullanım sırasında bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Termosifon Kullanımında Bunlara Dikkat Edin

 

Termosifon, depolanan suyu kullanıcının belirlediği sıcaklığa kadar ısıtan ve su sıcaklığının bu derecede sabit kalmasını sağlayan cihazdır.

Termosifonun sağladığı, "sıcak suya kısa sürede ulaşma konforu”nu kesintisiz kılmak ve termosifondan daha fazla verim almak için kullanım sırasında bazı noktalara dikkat etmek gerek.  

Peki, Termosifon Nasıl Kullanılmalı? Termosifon kullanırken nelere dikkat edilmeli?

 

 

Termosifonu Çalıştırma Derecesi

 

Termosifonun kaç derecede kullanılması gerektiği bilmelisiniz. Bu, gereğinden fazla enerji tüketiminin önüne geçmek için hayli önemli. Gereğinden yüksek sıcaklık dereceleri, gereğinden çok enerji tüketimine yol açacaktır.

Yılın soğuk dönemlerinde ayarlayacağınız en yüksek sıcaklık seviyesinin 60 santigrat derece olmasına özen gösterin. Yaz aylarında ise 50 santigrat derece civarı yeterli olacaktır.

 

 

Enerji Tasarrufu

 

Enerji tasarrufunu ilgilendiren bir diğer konu, termosifonu açıp kapama sıklığı. Termosifonu yalnızca kullanılacağı zaman açıp, bunun haricinde kapalı tutmak, yaygın kanının aksine, enerji tasarrufu sağlamayacak, daha fazla enerji tüketilmesine neden olacaktır.

Bu, şu şekilde açıklanabilir; Isı yalıtımlı kazanlara sahip termosifonlarda depodaki su, bir gün boyunca aynı sıcaklık seviyesinde kalabilir. Termosifon kapatıldığında sıcaklık derecesi sabit kalmayacak, su soğumaya başlayacaktır. Kullanmak için cihazı çalıştırdığınızda doğal olarak suyun tekrar ısıtılması gerekir. Suyu yeniden ısıtmak için gereken enerji miktarı ise, suyun sıcaklığını sabit tutmak için gerekenden daha fazladır. Dolayısıyla, termosifonu yalnızca çok uzun süre kullanmayacaksanız kapatmalı, bunun dışında belli bir sıcaklık seviyesinde sürekli açık tutmaya özen göstermelisiniz.

 

 

Güvenlik

 

Kullanımı ilgilendiren bir diğer önemli nokta, güvenlik.

Günümüz teknolojileri, termosifonda emniyeti sağlayacak üstün özellikler sunuyor. O nedenle, güvenlik konusunda kullanıcı sorumluluğunun oldukça az olduğunu söyleyebiliriz.

Termosifonda güvenlik daha çok, cihazın montaj aşamasını ve bakımı ilgilendiriyor. Montajı işin ehli kimselere, yani teknik servise bırakın. Profesyonel bir montaj işlemi, doğru malzemelerle, doğru şekilde yapılandır.

Termosifonun bakımını yetkili ve uzman kişilere düzenli olarak yaptırmalısınız. Yeterli ve periyodik bakım, cihazın verimli şekilde çalışmaya devam etmesi için de önem arz etmekte.

 

 

Kullanım Kılavuzunu Okumayı İhmal Etmeyin

 

 

Termosifon Nasıl Kullanılmalı sorusunun sizin cihazınıza özel cevaplarını yalnızca kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. O yüzden, termosifonu kullanıma geçmeden önce kılavuzu incelemeyi ihmal etmeyin.

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...