ucretsizkargoiconTÜM TÜRKİYE’YE ÜCRETSİZ KARGO
mobilucretsizkargoTÜM TÜRKİYE’YE ÜCRETSİZ KARGO
sidebaricon

Ütü Buhar Delikleri Nasıl Açılır?

Tarih: 02.01.2023 12:45
Ütü Buhar Delikleri Nasıl Açılır?
Buhar deliklerindeki kirecin temizlenmesi, ütünün performansını korumak için oldukça önemli.

Ütüde Kireçlenme Problemi Nasıl Anlaşılır?

 

Buharlı ütülerde zaman içinde deliklerin kireçlenmesi sık karşılaşılan sorunlardandır. Ütünüz kırışıklık açmada eskisi kadar etkili ve hızlı performans gösteremiyorsa, buhar verme kapasitesi düşmüş olabilir. Buhar verme kapasitesinin düşüşü ise çoğunlukla kireç sorunuyla ilgilidir.

Kireç sorunu ortaya çıktığında vakit kaybedilmeden gerekli temizlik işlemi yapılmalı, dahası, sorunu önlemek için gerekli önlemler alınmalı.

Peki, Ütü Buhar Delikleri Nasıl Açılır? Ütüyü kireçten korumak için ne tür önlemler alınabilir?

 

 

Kireçli Delikler Nasıl Temizlenir?

 

Temizliğe başlarken ütünün fişinin prizde olmadığından emin olun. Kürdan veya benzeri sivri uçlu bir cismin ucuna bez sararak deliklerdeki kireci dağıtın. Bu işlemi daha etkin şekilde yapmak için, cismin ucundaki bezi beyaz sirkeye batırabilirsiniz. Daha sonra, su haznesinin yarıdan fazlasını suyla doldurup ütüyü en yüksek ısı ayarında çalıştırmaya başlayın. Buhar düğmesine aralıklarla basarak kalan kireç -ve eğer kullandıysanız- sirke kalıntılarından da deliklerin arınmasını sağlayın. Haznedeki su bitene kadar bu işleme devam edin. Su bittikten sonra, ütünün fişini çekin ve soğuduktan sonra tabanı temiz bir bezle kurulayın.

 

 

Kireç Temizleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

 

Kireç oluşumunun önlenmesi için bazı modellerde kireç temizleme fonksiyonu yer almakta.

Ütüde kullandığınız suyun kireç oranına göre iki haftada bir ya da ayda bir bu özelliğin çalıştırılması, kireçlenmenin önlenmesinde oldukça etkili olacaktır. Bu özelliği kullanmak için ütü fişi prizde değilken hazneyi suyla doldurun. Ardından ütüyü en yüksek sıcaklık ayarında çalıştırmaya başlayın. Termostat gösterge ışığı sönünce fişi prizden çekin ve ütüyü tabanı zemine bakacak şekilde lavabonun üzerine getirin. Kireç temizleme düğmesine basılı tutun ve bunu yaparken bir yandan da ütüyü sallayın. Haznedeki su bitene kadar bu işleme devam edin.

 

 

Kireçlenme Nasıl Engellenir?

 

Kullanımda dikkat edeceğiniz basit hususlar, kireç sorununun önüne geçmek için yeterli olacaktır. Alacağınız en etkili önlem ütüde demineralize su kullanmak. Saf su olarak da adlandırılan bu su, kirece neden olacak inorganik maddeleri içermez. Demineralize suyu, medikal malzeme satan yerlerden ve büyük marketlerden temin edebilirsiniz.

Kullanmıyorken haznenin içinde su bırakmamak ve ütüyü tabanı zemine değecek şekilde değil, dik konumda muhafaza etmek, kireç problemini engellemede alınacak diğer önlemler.

Ütü Buhar Delikleri Nasıl Açılır, ütü kullanımında nelere dikkat edilmelidir gibi konularda, cihaza özel detaylı bilgi için kullanım kılavuzunu okumayı kesinlikle ihmal etmeyin.

 

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...